Książki

„Wygraj z cukrem!” Lars-Erik Litsfeldt i Patrik Olsson

"Wygraj z cukrem"
                                                                                                                                                                                               „Wygraj z cukrem”

Od kilku lat choruję na Hashimoto. Po wielu przeczytanych artykułach i wizytach u wszelakich lekarzy wiem, że choroby autoimmunologiczne lubią chodzić parami. Wolę chuchać na zimne i od pewnego czasu interesuję się różnymi dietami – takimi dla osób z chorą tarczycą, ale i innymi, które faktycznie mogą wpłynąć na lepszą pracę organizmu. Dlatego nie mogłam przejść obojętnie wobec książki „Wygraj z cukrem”, która kusiła swoimi rewolucyjnymi metodami.

Patrik Olsson i Lars-Erik Litsfeldt sami są diabetykami (Patrik z powodu powikłań związanych z cukrzycą nawet stracił wzrok). Na własnym przykładzie pokazują jak dieta LCHF oraz fasola, a zwłaszcza zawarta w niej skrobia oporna, pozytywnie wpłynęły na ich zdrowie. Autorzy wyjaśniają zasady opracowanego przez siebie sposobu odżywiania, podają przepisy i obalają wiele mitów dotyczących diety LCHF.

Nie jestem żadnym specem od diet, a tym bardziej nie znam się na wszystkich biologiczno – chemicznych aspektach ich działania, ale z chęcią czytam wypowiedzi ludzi, którzy faktycznie mają ogromną wiedzę na ten temat. Jeszcze milej mi się robi na sercu, gdy specjaliści potrafią tę wiedzę przekazać w taki sposób, by osoba zielona w temacie, bez problemu zrozumiała, to co czyta. Patrik Olsson i Lars-Erik Litsfeldt przedstawiają swoją teorię w bardzo przyjaznej formie i nawet największy laik w trakcie lektury nie poczuje się zdezorientowany, a na dodatek będzie po niej wzbogacony w wiele przydatnych informacji.

„W poświęconej cukrzycy broszurze, którą dostałem, gdy zdiagnozowano u mnie tę chorobę, opisano sposób, w jaki można ocucić osobę, która zapadła w śpiączkę cukrzycową: powinno się spróbować podać pacjentowi szklankę mleka lub pięć tabletek cukru gronowego. Na pewno to dobry pomysł, ale od razu oczywiście zaczynam się zastanawiać, na ile zdrowe jest picie szklanki mleka, skoro dawka cukru jest w niej tak silna, że można nią zbudzić na wpół umarłego.”

Książka jest podzielona na kilka rozdziałów, które powoli wprowadzają nas do najważniejszego tematu, czyli diety zaproponowanej przez Autorów. Najpierw poznajemy ich historię, a zwłaszcza Pana Olssona, który przez cukrzycę przestał widzieć na jedno oko, a potem przez nieudany zabieg całkowicie oślepł. Patrik zaczął wtedy słuchać dużo audiobooków, które wprowadziły go w temat diety przy cukrzycy. Dzięki temu rozpoczął dietę LCHF ( Low Carb High Fat), czyli nisko węglowodanową i wysoko tłuszczową. Zaczął również spożywać fasolę i inne produkty ze skrobią oporną oraz wprowadził w plan dnia ćwiczenia siłowe. Jego metoda została w książce poparta wieloma testami – Patrik jak i jego partnerka sprawdzali na sobie dietę. Mężczyźnie udało się ostatecznie zmniejszyć ilość przyjmowanej insuliny, a kobiecie zrzucić nadprogramowe kilogramy.

"Wygraj z cukrem"
                                                                                                                                                                                                             „Wygraj z cukrem”

Wszystkie próby związane ze zmianą diety i ćwiczeniami są poparte wykresami umieszczonymi w książce. Pokazują one, jak wzrastał cukier po danym posiłku i jaką rolę odgrywała w tym wszystkim skrobia oporna. Kolejnym dowodem, że dieta faktycznie pomaga ludziom są przytoczone wypowiedzi innych osób, które skusiły się na wprowadzenie diety. Warto jednak zaznaczyć, że dieta nie jest taka prosta, na jaką się wydaje. Autorzy tłumaczą, że najpierw trzeba zadbać o swoją florę bakteryjną, by skrobia faktycznie mogła wspomóc rozwój bakterii probiotycznych. Inaczej ta dieta może kompletnie nie zadziałać. Dużym plusem książki są przepisy umieszczone na jej końcu, które każdy bez problemu będzie mógł sam przygotować. Poza menu  Autorzy również umieszczają w książce plan ćwiczeń, który warto rozpocząć, by wspomóc dietę. Jest to naprawdę miły gest ze strony twórców, bo czytelnicy zostają przez nich praktycznie poprowadzeni za rękę.

„Badania potwierdzają, że to słuszna droga, ale lekarze nadal przepisują lekarstwa, nie wspominając o diecie, a zalecenia dietetyków sprawiają, że potrzeba jeszcze więcej lekarstw. „

Każdy, kto nie czytał książki, a słyszy o rewolucyjnej diecie, zapewne zapyta, czemu nie została ona bardziej rozpowszechniona. Czemu nie mówi się o niej wśród lekarzy, tylko nadal zaleca się przyjmowanie insuliny? Tutaj Autorzy również zgrabnie wyjaśniają, jak to jest połączone z koncernami farmaceutycznymi, którym nie zależy na wyleczeniu ludzi. Podczas czytania tych fragmentów przypomniało mi się, jak pierwszy raz poszłam do endokrynologa i zapytałam się jaką dietę powinnam wprowadzić, by moja tarczyca lepiej funkcjonowała. Usłyszałam, że żadna dieta nie pomoże i tylko tabletki mogą sprawdzić, ze znowu zacznę się lepiej czuć. Chyba się nie zdziwicie, jeśli powiem, że więcej tego lekarza nie odwiedziłam. Dieta to podstawa i naprawdę dziwię się, że nadal tak mało lekarzy o tym wspomina, tylko wolą od razu wcisnąć w rękę receptę.

Podsumowując, „Wygraj z cukrem”, to rewelacyjnie przygotowana pod względem merytorycznym książka. Posiada ona również wiarygodny wydźwięk, co dla mnie jest ogromną zaletą. Nie wiem jak Wy, ale ja często przy takich lekturach mam problem z uwierzeniem w to, co Autor próbuje przekazać. W przypadku Litsfeldta i Olssona otrzymujemy masę wiedzy i tylko od nas zależy, czy ją wykorzystamy. Żaden z Panów nie próbuje jej nachalnie wcisnąć, tylko profesjonalnie pokazują, że to, co odkryli, ma poparcie wśród wielu ludzi. „Wygraj z cukrem” faktycznie przedstawia rewolucyjną metodą, ale nie tylko dla cukrzyków. Ludzie z nadwagą i innymi dolegliwościami również mogą z niej skorzystać, by odzyskać energię i chęć do życia. Nie wiem jak Wy, ale ja na pewno się bliżej przyjrzę diecie LCHF i wprowadzę skrobię oporną do kuchni.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Otwarte!

6 Comments

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: